piątek, 24 września 2010

Stary list


Data: Sat, 27 Feb 2010 09:51:49 -0800 (PST)
Lokalna: Sob. 27 Lut 2010 19:51
Temat: Krzyżówka

Hej!
Ostatnimi czasy jak już nie mam co robić rozwiązuję 16sto wieczną krzyżówkę. Może raczej szaradę.
Interesujące w niej jest to że duża część tekstu jest po polsku (angielski i łacinę też można znaleźć) i ogólnie do tej pory nigdzie o tym nie pisano a o samej krzyżówce pisze się od wielu lat. Konkretnie chodzi o tzw. "The four great watch-towers and the black cross within general view" dostępne w Liber LXXXIV (można znaleźć w sieci) związane z tzw. "magią enochiańską" (spartolone klucze u La Veya kojarzycie?).
Krzyżówka figuruje jak do tej pory jako przekaz anielski spisany przez J.Dee i E.Kelleya.
Jeśli kogoś to interesuje to podaję sposób odczytu krzyżówki oraz powiązanych z nią tekstów. Jeśli chodzi o Loagaeth to względem niektórych liter stosujemy podpowiedź z "krzyżówki" czyli odbicie zwierciadlane. Też daje się czytać, choć IAD wg mnie należy raczej traktować jako I A.D. niż cokolwiek innego. Co do systemu zapisu liter to poza uznanym u=v=w i c=k wykorzystujemy również a=ą, c=ć itd. jak to przyjęło się stosować na czatach.
Zacznijmy od "Tablet of Union". Jest to tablica 5x4 liter czyli:
E X A R P 
H C O M A 
N A N T A 
B I T O M
Przy zastosowaniu odczytu - bierzemy literkę, sąsiadującą z dowolnej strony, następnie znowu z dowolnej strony, przy czym możemy powrócić i zamiast c wykorzystać ją jako k możemy znaleźć takie wyrazy jak: 5 razy Aton, 4 razy Amon, 3 razy Amor, 2 razy Rama, 1 raz Kama, Echnaton, Nina, Tina, Tamara, heca, komar, rak, karp, mrok, konto, kant, kat, tok, knot, inka, koma, amoniak, norma, tora, amator, armata, tani, mat, mata, tor, motto, tona, nato, paton, atom, banita, mocato, baca, raca, kora, noc, tama, tarot, chan, bit, praca, motor, tanto, nit, bat, rota, cat, car, kot. Można złożyć kolejno "Canto Roma pronto" czy tekst "Conan ban hexa co ma to co ma a to nocna norma Tota i banitom ta moc. Na to amator pata - monit na konto mata. Motto - norma - a to - kat norm. To co ma to nocna norma Tota..." I to z zestawu 5x4 liter.
Tą metodę można wykorzystać również przy "krzyżówce". Aczkolwiek tu algorytm może być nieco ułatwiony jeśli weźmiemy 3 sąsiadujące (w różnych zestawieniach) litery i będziemy przesuwać go o 1 zmieniając zestaw. Np. w części:
T       D       N       I       M 
O       M       E       B       B 
I       N       L       G       M 
L       A       A       O       C 
V       S       P       S       N 
R       V       R       O       I
związanej z tym co ktoś określił miana stołu wody (wg mnie błędnie) możemy odczytać:
"Nim Belg mocno pasa ulał gębę miał nalaną [] łbem nas uwalił [] i napasał glanem [] do mego pana sprosił [] kolędę..." Kwestia kolędy jest otwarta ale też można wstawić jako ciąg dalszy - ogólnie zaznaczyłem [] miejsca gdzie można zacząć w tekście doszukiwać się innych wyrazów które pozwalają na zmianę znaczenia względnie równoległość tekstu - tekst w "krzyżówce" niekoniecznie zawiera się w małych krzyżykach i może wychodzić poza nie - np. można znaleźć teksty typu "mądra rada maga - brata lisa na pal" czy "rada na maga - laga, bo gra i cham".
Sposoby odczytywania "równoległych" tekstów przypomina trochę odczytywanie proroctw u Goodkinda (btw interesujące są nazwy z książek fantasy do znalezienia w "krzyżówce") (..).
Część tekstów wydaje mi się tekstami żalącego się bytu np fragment "drań śpi i lisa uda a pan lata i pracą nas pasa" choć ogólnie sposób przedstawiania przypomina mi poczucie humoru mojego demoniszcza :P I jeśli to nie jest choronzon to ja już nie wiem co to jest :P
Jeśli ktoś ma jakieś pytania i będę w stanie odpowiedzieć/zainteresuje temat to proszę bez krępacji. Choć kto wie - może to o mnie "uda asa a pacan" i dużo więcej się nie dowiecie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz